Dnes jsme si nezvykle přivstali, budík nám zazvonil už po půl sedmé. Na 8:30 jsme totiž měli zarezervovanou prohlídku starého města s průvodcem. A ještě jsme museli stihnout snídani podávanou od 7:30.
Samozřejmě jsme to na 8:30 nestihli, ale se zpožděním pěti deseti minut jsme se přidali. A dokonce jsme nebyli poslední. Prohlídka staré al-Uly, jejímiž uličkami lidé procházeli už před nejméně sedmi sty lety, byla relativně krátká, ale příjemná. Velká část města zůstává v troskách, ale údajně už v roce 2035 má být opravený každý jeden dům a ulicemi se má zase dát chodit jako v době největší slávy města. Dnes je opravená jen jedna ulička klikatící se k pevnosti na vrcholu skály a čelní strany budov – jedna otočená k silnici procházející městem, druhá lemovaná promenádou s obchůdky a kavárnami.
Domy ve staré al-Ule byly dvoupodlažní, první patro kamenné, druhé většinou hliněné, a šlo prý o domy pro pobyt v zimních měsících. Ty pro pobyt v létě byly v oáze opodál, kde se choval dobytek a probíhala zemědělská činnost. To, že druhá patra byla hliněná, prý znamenalo, že každý rok byly domy rekonstruovány. Zaprší – a dům se rozpustí. Dnes už ovšem prý pokročilé postupy zajišťují déletrvající výsledky namáhavé práce.
Z al-Uly jsme se vydali na ještě jednu dlouhou cestu. Do města Tayma, přejezd asi 200 km. Na internetu se mi to z popisu zdálo jako super věc, ale realita byla mnohem prostší, a pokud byste to také zvažovali, asi to za těch 200 km nestojí.
Ale když už jsme do Taymy zavítali, musíme ji vychválit. Podívali jsme se na místo, kde se v dávných dobách rozprostíralo slané jezero, do míst, kde stály komplexy budov z načervenalých kamenů (k vidění jsou staré nápisy v arabštině a aramejštině) a posléze i ke starodávné studni, ve své době snad největší na světě (pokud náhodou ne na světě, tak na Arabském poloostrově). Je přes 60 metrů široká, 13 metrů hluboká a nikdy nevysychá. Voda se z ní vytahovala ve vacích zapřažených na laně za velbloudy přes obří dřevěná kola mezi jednotlivými sloupy na jejím okraji. Stáří? Minimálně 2 800 let, mluví se i o 3 000 let.
Pak klasicky oběd a zpět směr al-Ula, avšak ještě se zastávkou u Sloní skály (Elephant rock). Tam jsme se chvíli prošli a udělali jsme nějaké ty nezbytné kýčovité snímky, dát si kafe a posedět bylo kvůli frontě u jediného stánku nemyslitelné. Mimochodem, je to večer babylon, proudy lidí, stovky aut…
A pak zpět do kempu.
A na závěr nějaké subjektivní dojmy. Al-Ula je naškrobená. Je tu miliarda turistů, nejvíc asi z Asie, a veškeré organizované akce jsou udělané tak, aby je bylo možné popsat jedině jako „naprosto dokonalé“.
Dokonale upravené průvodkyně a průvodci, na skupinu deseti lidí minimálně dva, všude security služba hlídající i na prázdných silnicích, aby vás nepřejelo auto, abyste nesešli z cestičky, 100 metrů se nechodí, ale výhradně jezdí golfovými vozíky (ty zdarma pendlují i mezi vstupy do starého města a 500 metrů vzdálenými parkovišti na jihu a severu). U každého WC stojí uklízeči a nepřetržitě vše vytírají, utírají a jinak čistí. Ulice se neustále zametají, v podstatě jdete a za vámi se sune uklízeč s koštětem a lopatou a zametá po vás lupy nebo něco.
Aktivit je v al-Ule k dispozici nepočítaně (zaměřených na historii, zážitky, umění…), ale jak jsme psali, co nezarezervujete, na to se nedostanete. Bez průvodce ani prd, vše je oplocené, hlídané, organizované. A co nezarezervujete třeba dva dny dopředu, to nemáte, protože je tu fakt turistů jak much.
Přeskočili jste sedmičku. Byl to záměr, nebo to posléze doplníte? Krásně se to všechno čte, prožíváme to s vámi, užívejte si to a hlavně buďte opatrní na sebe a na ty dva malé poklady.
Kromě památek, za kterými jste přijeli, mě zajímá i ostatní kolem toho, třeba jestli jsou tam komáři, mouchy a jiná otravná žoužel, hadi, stonožky, ploštice a podobně… A co velbloudi, pro mě byli vždy ve spojení s pouští a arabským světem… Kdybyste se v textu zmínili, byl bych rád…