Na Okoř to mají nejblíže lidé z Prahy, Kladna či Kralup nad Vltavou. Z Prahy se nabízí cesta vlakem za Okoř, třeba do Zákolan, Otvovic nebo až Kralup nad Vltavou-Minic. Já jsem zvolil Otvovice, ze kterých jsem se poté po červené a zelené vracel na jih. Cesta sama o sobě není nijak zajímavá, v zásadě kopíruje železnici a vede střídavě otevřeným terénem a stínem. Terén je příznivý a trasu lze bez problému zvládnout i na kole.
Po cestě byste určitě neměli minout hradiště Budeč s předrománskou rotundou nad obcí Kováry. Jak se můžeme dočíst na Wikipedii, rotunda sv. Petra a Pavla byla postavena z příkazu knížete Spytihněva I. někdy po roce 895 a jde o nejstarší dodnes funkční stavbu na našem území. Traduje se, že v rotundě se učili psát kníže (sv.) Václav a jeho bratr Boleslav, jasný důkaz dnes ale samozřejmě neexistuje. Do rotundy můžete nahlédnout s průvodcem (sympatické je, že prohlídka nemá jasně stanovené časy, tj. začíná tak, jak to zrovna vyjde). Informace o termínech prohlídek najdete zde.
Na Okoři toho kromě zříceniny moc nenajdete. V případě časové tíže se nic nestane, pokud si hrad prohlédnete pouze zvenku. Prohlídka samotná netrvá dlouho a nic objevného během ní neuvidíte. Neberte to ale tak, že hrad nestojí za návštěvu, pokud budete mít dost času, samozřejmě prohlídku využijte, cena je příznivá. A být na Okoři, to se přece počítá. Ba co víc, možná při troše štěstí uvidíte i bílou paní.
Vstup do rotundy na hradišti Budeč stojí 40 Kč, za vstup na Okoř zaplatíte o víkendu 75 Kč. Pod Okořem si můžete dopřát i drobné občerstvení. Zpět směrem na Prahu, případně Kralupy nad Vltavou, můžete jet vlakem z Tuchomeřic nebo Noutonic. Čistá trasa z Otvovic do Tuchomeřic měří asi 15 kilometrů.