Ze Štětí do Liběchova po stopách Václava Levého

Další nepříliš náročný výlet začíná v Hněvicích, kam se lze dostat z Prahy přímým vlakem ve směru na Roudnici nad Labem (osobní vlak cca 75 minut, rychlík cca 45 minut). Trasa má necelých 14 kilometrů a s výjimkou závěrečná pasáže z Želíz do Liběchova vede většinou po rovině.

Z Hněvic do Štětí se dá v současné době dostat jen pomocí přívozu. Původní silniční a železniční most je nahrazován novým (ten by měl být zprovozněn nejpozději v červnu 2020). Přívoz je k mému překvapení zdarma.

Ze Štětí cesta mírně stoupá po žluté značce do Stračí a poté se stáčí u Mariánské kaple a vede k uměle vytvořené jeskyni Mordloch, v níž snad kdysi pobýval obávaný loupežník Štětka. Jeskyně samotná zrovna neláká k návštěvě (odpadky a nevábný zápach), její okolí je mnohem přívětivější (např. kamenný útvar Sedm chlebů – schválně zkuste bochníky spočítat).

Od jeskyně Mordloch vede žlutá značka ke skalnímu reliéfu Had, který má na délku úctyhodných devět metrů, dále ke sfinze a k jeskyni Harfenice a skalním reliéfům v jejím bezprostředním okolí.

Autorem reliéfů i jeskyně Harfenice je Václav Levý, který v krajině svůj otisk zanechal v době, kdy pracoval jako kuchař na zámku v nedalekém Liběchově (ve 40.-50. letech 19. stol.).

Reliéfy jsou vyryté do pískovcových skal, což se částečně podepisuje na jejich stavu. Pískovec se přece jen drolí a navíc láká o poznání méně zručné samozvané „umělce“ dnešní doby.

Většina trasy vede lesem, takže se netěšte na výhledy do krajiny, na druhou stranu na trase nepotkáte mnoho lidí.

Budete-li se nadále držet žluté značky, dojdete do obce Želízy. Za ní je třeba se „vyšplhat“ do prudkého kopce – následně dojdete po vrstevnici k Čertovým hlavám. O těch byste měli vědět minimálně to, že se svou výškou kolem 9 metrů byly až do 30. let 20. století největšími sochami na světě od známého autora (prvenství jim sebraly reliéfy čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě od amerického sochaře Gutzona Borgluma). Sochy Levého jsou skutečně jedinečné a z každého úhlu nabízejí trochu jiný zážitek. Nespěchejte proto, pořádně si místo užijte.

Od Čertových hlav cesta zase prudce padá, aby následně opět zamířila nahoru. Už na stezce od Čertových kamenů si dávejte pozor, jemný prach na zemi klouže (na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčil u jeskyně Klácelka).

Právě jeskyně Klácelka, vytvořená ve 40. letech 19. stol., je posledním zastavením tohoto výletu. Ta je podle řady zdrojů vrcholným dílem Václava Levého. Uvnitř jeskyně jsou reliéfy zpodobňující na základě bajky Ferina lišák spisovatele F. M. Klácela ve zvířecích postavách symboly lidských slabostí. V prostoru před jeskyní (nazývaném Blaník) jsou poté reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraň blanickým rytířům.

Od Klácelky už zbývá jen dojít do Liběchova. Tam se můžete odměnit třeba zmrzlinou. Při cestě vlakem zpět do Prahy je třeba přesednout v Lysé nad Labem.

Výlet si můžete dopředu prohlédnout také na Streamu, kde se mu věnoval jeden díl Výleťáku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..