Památník Vojna a uranové haldy u Příbrami

Památník Vojna nedaleko obce Lešetice u Příbrami je jediný dochovaný komunistický lágr v České republice. K místu s pohnutou historií, které rozhodně stojí za to navštívit, lze dojet autem, stejně tak lze ale jeho návštěvu spojit s krásnou pěší túrou, kterou zvládnou i méně zdatní. Téměř celá trasa je po rovině a lze ji bez problému projet také na kole. Odměnou za zvládnutou cestu vám budou krásné výhledy do krajiny. Můžete si přitom být jistí, že po cestě narazíte jenom na minimum lidí.

Z Prahy doporučuji dojet přímým vlakem do obce Březnice. Cesta trvá kolem dvou hodin, tudíž se vyplatí vyjet brzy ráno. Trasa je poté následující: Březnice – Hořčápsko (po modré) – Stará Voda – Ostrov (polní cesta) – Kamenná – Vojna (po modré a závěr po žluté). Trasa vede takřka výhradně otevřenou krajinou, hodí se proto vzít si s sebou v létě opalovací krém. Jediné místo, kde je třeba dávat velký pozor, je krátký přechod po frekventované silnici 174 mezi Tochovicemi a Lazskem (jde ale jen o zhruba 300 metrů).

Tábor, který byl v druhé polovině 40. let minulého století vybudován německými zajatci, se již na konci 40. let po odchodu válečných zajatců změnil v tábor nucených prací pro politické vězně komunistického režimu. I když, jak se dozvíte během prohlídky, v táboře byli drženi také nepolitičtí vězni. Tábor samotný je na krásném místě uprostřed lesů a smutná historie, která se k němu váže, působí nepatřičně. Hlavní činností vězňů byla těžba uranu dojednaná se Sovětským svazem. V táboře byly dvě šachty, dnes jsou obě zasypané a pozůstatky po nich byste hledali marně. V táboře jsou jak dochované zděné stavby, tak rekonstruované dřevěné ubikace či kulturní dům. Celý areál si můžete prohlédnout i z nově vybudované vyhlídkové věže. Prohlídka je možná pouze s průvodcem.

Z památníku Lešetice doporučuji dojít na vlakové nádraží u obce Milín, odkud se lze do Prahy vrátit buď s trochou štěstí přímým vlakem, nebo s přestupem v Berouně. Na občerstvení za celý den nenarazíte, je tak třeba si s sebou vzít oběd a dostatek pití.

Po cestě na vlakové nádraží u Milína se prochází přímo kolem jedné z uranových hald, jež v krajině kolem Příbrami tvoří nepřehlédnutelné odkazy na těžební činnost. Na jednotlivých haldách jsou miliony metrů krychlových hornin s nemalými zbytky uranu, který tvoří značnou ekologickou zátěž. O plánech na likvidaci hald si můžete přečíst článek například na webu České televize.

Trasa měří kolem 24 kilometrů. Při odjezdu z nádraží Praha-Smíchov v 7.28 lze v Milíně stihnout vlak do Berouna v 15.59. Prohlídka tábora s průvodcem zabere zhruba hodinu.

Informace o památníku Vojna najdete na Wikipedii nebo na webu příbramského muzea, kde je uvedena i otevírací doba a výše vstupného. Vojně se věnovala také televize Stream.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..