Křížem krážem Terezínem

Do pevnostního města Terezín a přilehlé Malé pevnosti Terezín se z Prahy můžete pohodlně dostat zhruba za hodinu přímou autobusovou linkou. Pokud si ovšem myslíte, že vám prozkoumávání města po vlastních nebude stačit, můžete jet vlakem do Bohušovic nad Ohří a odtud do Terezína dojít pěšky. Trasa jedním směrem má necelé tři kilometry.

My jsme zvolili vlak a z Bohušovic nad Ohří jsme do Terezína šli po zelené. Nutno říct, že téměř celá trasa vede zástavbou, takže od ní člověk nemůže čekat nic výjimečného. Ale procházka je to příjemná.

Výhodou cesty z Bohušovic je jednoznačně to, že konec trasy vede kolem městských hradeb a do města se vchází přes příkop mezi hradbami, na které je navíc možné v tomto místě bezpečně vystoupit. Pokud chcete také vy jít touto trasou, nevcházejte do města přes Hálkovy sady a návštěvu hřbitova si nechejte až na závěr. „Váš“ vstup je u infocentra na severozápadě města.

Terezín – městské hradby
Terezín – městské hradby

V Terezíně se není kam ztratit. Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II a její úlohou bylo chránit přístupové cesty, kterými během prusko-rakouských válek v 18. století postupovala nepřátelská vojska. Své poslání ale nikdy pevnost aktivně nemusela plnit.

Město má ale většina lidí spojené hlavně s druhou světovou válkou, kdy fungovalo jako židovské ghetto, místo, kam byli deportováni židé z Protektorátu Čechy a Morava a odtud následně do koncentračních táborů na východ. Je třeba však mít na paměti, že byť podmínky v ghettu byly kvůli jeho přeplněnosti v určitých chvílích až nelidské, nešlo o vyhlazovací tábor typu toho v Osvětimi a jinde.

Ve městě dnes sídlí organizace Památník Terezín, která se stará o provoz několika expozic a nedalekou Malou pevnost Terezín, která za války fungovala jako věznice gestapa (její provoz nesouvisel s židovským ghettem!).

Hned na úvod můžete v Terezíně navštívit Muzeum Terezína, které nabízí mimo jiné prohlídky opevnění a podzemních chodeb, jízdárny nebo dělostřeleckých kasáren.

Prohlídku města zaměřenou na období druhé světové války začněte návštěvou Muzea ghetta (vstup z ulice Komenského), v němž je umístěna stálá expozice o dějinách terezínského ghetta Terezín v „konečném řešení židovské otázky“ 1941–1945. Zde je výhodné koupit si rovnou kombinovanou vstupenku (viz web Památníku Terezín – vstupné).

Z Muzea ghetta můžete postupovat například následovně: židovská modlitebna + replika mansardy (ul. Dlouhá, jsou-li vrata zavřená, zazvoňte), Magdeburská kasárna (ul. Tyršova), kolumbárium, obřadní místnosti a ústřední márnice (ul. Bohušovická brána), krematorium + židovský hřbitov (za ul. Bohušovická brána).

Terezín – židovská modlitebna
Terezín – mansarda

Zejména v Muzeu ghetta a Magdeburských kasárnách jsou expozice poměrně rozsáhlé, a je proto lepší věnovat pozornost „jen“ tomu, co vás zajímá nebo zaujme. Přečíst veškerý text během jediného dne, natož si informace zapamatovat, je nereálné. Nás asi nejvíce zaujaly Muzeum ghetta, židovská modlitebna + replika mansardy a krematorium na židovském hřbitově. Ve městě se nacházejí i další muzea, například Muzeum Františka Josefa I., Muzeum Sappeur corps, Muzeum Nostalgie, Automuzeum Terezín.

Terezín – ústřední márnice
Terezín – Magdeburská kasárna

Ze židovského hřbitova se následně vydejte přes město k Horní vodní bráně a přes Ohři do Malé pevnosti Terezín. Nevím jistě, jestli lze prohlídku Malé pevnosti Terezín absolvovat i bez průvodce, s ním je však, alespoň tedy podle mě, prohlídka skvělá. Těžko říct, jestli mezi průvodci někteří vyčnívají, ten náš byl ale naprosto úžasný.

Dozvíte se informace o historii Malé pevnosti Terezín z doby Rakouska-Uherska i druhé světové války, můžete se nechat zavřít do temné cely, ve které byl držen Gavrilo Princip, jenž spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este nebo projdete částí hradeb.

Malá pevnost Terezín – sprchy

Co říci závěrem? Do Terezína se určitě vydejte brzy ráno, program budete mít opravdu nabitý, a to i když si k návštěvě vyberete jen několik objektů. Nezapomeňte si pak hlídat čas, abyste stihli i prohlídku Malé pevnosti Terezín, která rozhodně stojí za to. A po celém dni vás budou docela bolet nohy.

Informace o městě Terezín najdete na Wikipedii, stejně jako informace o městě z doby druhé světové války a informace o Malé pevnosti Terezín. Vše o objektech a expozicích spravovaných Památníkem Terezín najdete na www.pamatnik-terezin.cz. Informace Muzea Terezína najdete na www.terezin.cz. Na Streamu si můžete před návštěvou Terezína pustit díl seriálu Krvavá léta o židovském ghettu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..