Hornický skanzen Mayrau u Kladna

Výletem do hornického skanzenu Mayrau u Kladna uděláte obrovskou radost svým dětem. Ale i sobě. Projdete řetízkovou šatnou, ocitnete se v ukázkové štole a na vlastní oči uvidíte běžící parní stroj. To, co tady, zažijete málokde. Tak hurá na vlak a jedeme.

Do Kladna se ráno svezte z Prahy vlakem ze zastávky Praha-Bubny. Přímý vlak jede do zastávky Kladno město 40 minut až hodinu. Od vlaku je poté třeba dojít zástavbou k rozcestníku Na Cimrmanském. Odtud vás až ke skanzenu Mayrau dovede žlutá značka. Trasa má celkem asi čtyři kilometry a zvládnout se dá za necelou hodinu. Zpátky se dostanete stejnou cestou, tedy dohromady nachodíte do deseti kilometrů včetně popocházení po skanzenu.

Jak se dozvíte na stránkách skanzenu a na Wikipedii, s hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874. O deset let později byla o padesát metrů dál vyhloubena sdružená jáma Robert. Za 120 let důlní činnosti se zde vytěžilo 34 milionů tun uhlí. Jámy byly nakonec zasypány v roce 1998.

Vstupné na okruh B stojí pro dospělého 60 Kč, děti, studenti a senioři platí polovinu. V nabídce je také rodinné vstupné a vstupné pro děti do 6 let.

Prohlídka začíná ve správní budově, v níž jsou i řetízková šatna a umývárna. Uvidíte zde mimo jiné ukázky vytěženého uhlí a jiných nerostů a různých zkamenělin.

To nejzajímavější přijde na řadu o chvíli později. Nejprve se podíváte k výtahům nad zasypanými jámám a poté zamíříte do ukázkové štoly. Stačí pár kroků a ocitnete se v úplně jiném světě. Všude kolem vás jen uhlí. Nechybí samozřejmě technika horníků, pásový dopravník ani dobývací stroj (důlní kombajn). Stropy jsou nízké a všude kolem leží uhelný prach, což jen přidává na autenticitě místa. Štola je nečekaně dlouhá a je v ní příjemný chládek.

V budově dýmnice stojící opodál najdete expozici báňského záchranářství. Zvenku budova vypadá nenápadně, ihned poté, co do ní vstoupíte, ovšem zažijete další fantastický výlet do jiného světa. Děti budou nadšené z proplétání se úzkými uličkami plné výdřevy charakteristické vůně.

A aby toho nebylo málo, podívat se na závěr půjdete i na dva původní těžní stroje. Ten parní od firmy Ringhoffer Smíchov dokonce uvidíte v pohybu, byť dnes samozřejmě není poháněn párou, nýbrž elektromotorem. Ale ten pohled na to, když se tak nádherný kolos dá do pohybu, vás jednoduše dostane.

Pokud navíc na prohlídku skanzenu půjdete s průvodcem, který v dole celý život pracoval, bude váš zážitek ještě silnější. Vyslechnete si totiž hned několik zajímavých historek o práci v dole a potkáte člověka, pro kterého byla práce horníka nádhernou etapou života, byť těžce vykoupenou.

A abych nezapomněl, svačinu nebo oběd určitě s sebou. 🙂

Více informací o hornickém skanzenu Mayrau najdete na http://mayrau.omk.cz a na Wikipedii. Skanzen se objevil také v pořadu Výleťák na Streamu. Fotografie ze skanzenu Mayrau najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..