Let byl rychlý a hladký. Stejně hladce proběhlo nalezení autobusu Flybussen, který stál přímo před východem z příletové haly. Lístek na něj jsem si koupila online už v ČR, vyjde tak levněji. Za necelou půl hodinku jsem vystoupila už v setmělém Bergenu. Ze zastávky jsem se na ubytování vydala po svých. Endre je moc fajn chlapík a jeho byt je moc pěkný. Nejvíc ale těšila poloha, v přístavu jsem byla za 15 minut s přehledem.
Bergen je druhé největší norské město. Na to, že má přes 200 000 obyvatel, působí velmi útulně. Jde o městě vůbec pronést takové tvrzení? I kdyby ne, tak Bergenu uděluji výjimku.
Bergen je velmi starý. Byl založen roku 1070 jako přístav a hanzovní město. Obchodovalo se, jak jinak, s rybami a rybím olejem. Přímo u přístaviště můžete navštívit hanzovní muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací a taky se podíváte, jak to vypadalo v domě obchodníka. Lístek platí i pro vstup do muzea Schøtstuene, které sloužilo např. jako jídelna. Tato stará hanzovní čtvrť se nazývá Bryggen a je zapsána na seznam památek UNESCO. Právě tahle dvě místa byla mýma prvníma ranníma zastávkama (vstupné 160 NOK).
Po cestě z ubytování do Det Hanseatiske Museum jsem narazila na krásný a v muzeu dostkrát zmiňovaný kostel panny Marie. Uvnitř gotického kostela má překvapit barokní oltář. Bohužel jsem na něj ani jednou nenarazila jako na otevřený, a to jsem šla kolem opravdu mockrát.
Protože mi začalo kručet v břiše, dala jsem si na lavičce pod kostelem krajíc chleba se sýrem. On ten kostel totiž leží přímo pod druhým zmiňovaným muzeem. Pak hurá dál, jen tak se toulat uličkami s nádhernými domky, no a pak znovu po nábřeží, kde se na vás usmívají ikonické barevné domečky, které jsou součástí oné čtvrti Bryggen.
V přístavu jsem obkoukla i rybí trh. Ceny jsou tu ale poměrně vysoké, takže jsem se zmohla pouze na „obloženou“ polovinu bulky (50 NOK). Víc mi ale chutnal odpolední rybí burgr, který jsem si dala v nedalekém místním rybím fastfoodu (69 NOK). Nejlevnější teplé jídlo je tu ale asi McDonnald (15 NOK za cheeseburger).
Kdybyste potřebovali nějaké informace, poradit, pak je přímo u přístaviště infocentrum. Já se byla optat, odkud mi pojede trajekt do Balestrandu (jedna cesta mě vyšla na 670 NOK).
Do 5 minut odtud se dostanete přes nákupní butikovou ulici na velikánské náměstí s tou největší vodní plochou, jakou jsem na náměstí zatím kdy viděla.
Mou další zastávkou bylo místní akvárium (260 NOK). Sem jsem se opravdu těšila. No a odcházela jsem zklamaná. Tučňáci byli super, to jo. No za ty peníze to nestojí (přes 200 NOK).
Až do 23 hodin jezdí na nedalekou vyhlídku kabinová lanovka (50 NOK, 95 zpáteční). Výhled je naprosto dechberoucí. Nahoře je restaurace, kavárna, dětské hřiště. 5 minut chůze odtud je taky jezero a vůbec se odtud můžete vydat dál na jiné vyhlídky. To už je ale potřeba mít pohorky a být opatrný. Nazpět vede do centra cca 3 km dlouhá klikatící se cesta.
Počasí je tu proměnlivé a rozhodně doporučuju mít s sebou pláštěnku.
A jestli poputujete z Bergenu do Balestrandu trajektem jako já, vězte, že nalodění začíná půl hodiny před odjezdem. Trajekt společnosti Norled bude stát před budovou vedle infocentra, je před ní zastávka číslo 5 a 4, ale jede to od 5, přestože Balestrand je napsaný u 4. 🙂