Už je to víc než měsíc a půl, co jsme se poprvé ozvali. A tak je načase se zase podělit o všechny novinky a posun v plánování našeho letošního velkého dobrodružství.
Asi největší novinkou je, že už máme zajištěné ubytování. Nakonec se nám ve všech městech s výjimkou Teheránu podařilo hotely zarezervovat přes Booking.com. A vlastně jsme měli docela velké štěstí. V první polovině května Spojené státy podle očekávání odstoupily od jaderné dohody s Íránem a informovaly o plánu na Teherán znovu uvalit hospodářské sankce. To má podle všeho vliv i na Booking.com, protože dnes již si přes něj žádné ubytování v Íránu nezamluvíte. Doufejme, že naše rezervace platí a nezůstaneme na ulici. V účtu na Bookingu vidět jsou a dokonce s nimi lze stále manipulovat, pouze nelze vytvářet nové rezervace a nelze jednotlivé hotely z hlavní stránky ani vyhledat.
V Teheránu budeme spát tři noci (první je hned po příletu nad ránem), ve zbylých městech strávíme vždy dvě noci, dvakrát strávíme noc na cestě autobusem a poslední noc před brzkým ranním odletem domů přečkáme na letišti.
Za povšimnutí stojí cena ubytování. Platíme v průměru asi 3.000.000 riálů pro dva na dvě noci. Milionové ubytování. V přepočtu na koruny se pohybujeme kolem 400 Kč za noc a osobu. Všude bychom měli mít vlastní koupelnu, podmínkou byl vždy soukromý pokoj. A vybírali jsme tradičněji vyhlížející ubytování, nechtěli jsme hotely západního typu.
Amerika ale nemá vliv jen na ubytování. Problémem je nově také směna peněz. Informace se různí, podle některých jsou kvůli divokému vývoji íránského riálu směnárny zcela zavřené, podle jiných v nich lze směnit omezený počet dolarů nebo eur, podle dalších pak lze euro a dolar měnit neomezeně, ale za relativně nevýhodný kurz. Řešením je prý směna peněz na černém trhu, a to za výrazně lepší kurz, protože je v Íránu hlad po tvrdých měnách a lidé mají k oficiální směně ještě omezenější přístup než turisté. Směna peněz na ulici je prý bezproblémová, není třeba se bát podvodů. Ale přiznejme si to, určité pochybnosti v nás kvůli neznámému prostředí jsou.
K tomu přidejme pozastavení prodeje SIM karet místních operátorů cizincům (obejít lze zákaz údajně rovněž přes černý trh) a výrazné zesílení napětí na Blízkém východě a máme docela silné potvrzení známého Murphyho zákona. Nicméně se zdá (doufáme), že všechna negativní překvapení už jsou za námi, celkově teď situace vypadá relativně stabilně.
Dost pesimismu. Máme rozplánovanou dopravu autobusy a vlaky, postupně zanáším do mapy všechna místa, která chceme navštívit, skládáme své outfity. A hlavně už se strašně moc těšíme. Do odletu zbývá zhruba měsíc a půl.