Druhý den v Jazdu se nesl v duchu zoroastrismu. Z pokoje jsme se dostali vcelku pozdě, takže jsme opět vyšli do největšího parna. První zastávkou bylo muzeum zoroastrismu, které se nám moc líbilo, a to nejen protože nám poskytlo stín. Dozvěděli jsme se tam spoustu zajímavých informací, jako např. že zoroastrismus je nejstarší náboženský a filozofický směr trvající dodnes (starší než islám, judaismus nebo křesťanství), za posvátné považuje čtyři živly, ženy v zoroastrijské společnosti zaujímají důležité postavení (mohou být i kněžkami) a bohem zoroastrijců je auto. Ne, sranda, jejich bohem je Ahura Mazda. Z krátkého videa, které nám bylo puštěno, jsme pochopili, že jsou to ve své podstatě žháři, neustále něco pálí. Oheň jednoduše uctívají ze všeho nejvíc.
Podle internetu měly mít všechny památky od jedné do čtyř zavřeno, a tak jsme se vydali na oběd. Zapadli jsme do moc pěkné restaurace, kterou jsme měli vyhlédlou už z předešlého dne. Po jídle jsem si musela odskočit, a když jsem se vracela za Tomem stojícím už venku, našla jsem ho ve společnosti paní z restaurace. Prý za ním honem vyběhla a donesla mu ochutnat velkou sklenku domácí okurkové limonády. Byla opravdu vynikající, tak jí to Tom i pověděl, dokonce ve fársí (Chube), já si vystačila s mezinárodní gestikulací, kdy jsem vytvořila z palce a ukazováčku kroužek. 🙂
Další zastávkou v té pekelné výhni byly Towers of Silence (Věže ticha/mlčení). Komplex je na kraji města a neposkytuje příliš stínu, rozhodně ale doporučujeme k navštívení. Každý mluví o Chack Chacku, tohle je podle nás ale daleko lepší. Chack Chack je chrám vody, jedná se v podstatě o malou krychlovou stavbu s kapající vodou uprostřed, zatímco tento komplex nabízí k projití několik menších staveb z bývalé vesničky a k tomu navíc se můžete vyškrábat na vrcholy dvou Věží ticha. Právě ony věže jsou asi největším lákadlem, sloužily totiž k rituální očistě mrtvých. Nahá těla se na střeše pokládala do kruhu kolem středové prohlubně a nechávala se jako krmě pro ptáky. Zbylé kosti se v prohlubni smíchaly s vápnem. Teprve poté byly zbytky těl považovány za čisté a mohly přijít do styku se zemí.
Třetí a zároveň poslední zastávkou dne byl Chrám ohně. Pro nás vcelku nezajímavé místo, kde za sklem hořel oheň, o němž cedule vedle tvrdila, že jeho plameny pocházejí z ohně starého zhruba 1.600 let. Kromě ohně byla místnost vyzdobena zarámovanými citáty Zoroastera, který tlumočil poselství Ahura Mazdy a kladl při tom důraz na lidské činy a zápas dobra se zlem a připomínal poslední soud. Jako perličku jsem si ale odnesla něco úplně jiného. Na fotce níže si můžete prohlédnout Frahvahar (božská esence), jedná se o jeden z pěti elementů, z nichž se podle zoroastrijců skládá lidská bytost. Postava uprostřed ve své levé ruce tiskne kruh, který symbolizuje dodržování slibů a závazků. A nyní ono překvapení – v tomto symbolu mají své kořeny snubní prsteny.
Když už jsme si říkali, jak skvělý den to byl, přišel jeden zádrhel. Potřebovali jsme udělat check-in pro let do ČR (lze nejdříve 48 hodin před odletem). Ze začátku samozřejmě v hotelu nešel internet. Když se tento zádrhel podařilo vyřešit s recepční, přišel mnohem větší problém. V check-in systému chyběl náš let z Teheránu do Kyjeva a check-in pro lez z Kyjeva do Prahy nebylo možné provést právě kvůli absenci prvního letu. Tom po pěkné chvíli trápení se s mobilem vypadal opravdu zoufale. Poslední, k čemu jsme se upínali, byla helplinka UIA. Jenže se nám nedařilo dovolat se tam přes webové rozhraní. Po nějaké chvíli, když už jsme propadali zoufalství, se najednou z telefonu ozval ženský hlas. Rychlost internetu byla ale šílená, takže ženě na druhé straně bylo rozumět tak každé druhé slovo. Poté, co jsme ženě sdělili číslo letenek a ujistili ji, že jsme oba UIA lety na cestě do Íránu využili, nám bylo po přehrání krátké hudební smyčky sděleno, že pro lety z Teheránu nelze on-line check-in provést a je třeba jej udělat osobně. Check-in pro let z Kyjeva je možné udělat buď hned poté on-line na letišti v Teheránu, nebo osobně až v Kyjevě (s využitím poukázky na nulový poplatek vystavené v Teheránu). Uf. Tak ještě že jsou cestující o tomto naprosto nepodstatném detailu předem informováni.